Lauksaimniekiem

Ilgtspējigai zemes auglības saglabāšanai

darza kalkis

Kaļķošana

Lauksaimniecība ir viena no svarīgākajām Latvijas tautsaimniecības nozarēm. Pēdējos gados, intensificējoties lauksaimnieciskajai ražošanai, tiek ieviestas jaunas augsnes apstrādes tehnoloģijas un izmantotas jaunas, intensīvas un prasīgas kultūraugu šķirnes.

Šis pasākumu kopums veicina pastiprinātu augsnes noplicināšanu- samazina nepieciešamo mikroorganismu un bioloģisko procesu darbību tajā, un augsne pastiprināti paskābinās. Vairākums saimnieku cenšas kompensēt augiem nepieciešamās barības vielas ar mākslīgajiem minerālmēsliem un mikromēslojumiem. Tomēr tas viss tiek darīts tikai un vienīgi uz vispārīgu pieņēmumu pamata, neņemot vērā, ka arī šie minerālmēsli ir fizioloģiski skābi, tie paskābina augsni un nelabvēlīgi ietekmē tajā notiekošos bioloģiskos procesus.

Augsni skābina arī lietus ūdens, kas, pēc zinātnieku pētījumiem, pēdējos gados ir ar augstu skābju saturu. Ja augsne ir skāba un tajā maz kalcija, augos pazeminās kālija un magnija saturs. Turpretī alumīniju, dzelzi, mangānu, cinku, varu, svinu, niķeli un hromu augi skābās augsnēs var uzņemt pat toksiskā daudzumā.

Smagie metāli, izņemot molibdēnu, kalcija un magnija deficīta gadījumā augos uzkrājas pārbagāti un var izraisīt mājlopu un cilvēku saindēšanos, tāpēc augsnes kaļķošana ir svarīga arī no vides aizsardzības viedokļa.

Jāņem vērā, ka augšņu kaļķošana ir viens no priekšnoteikumiem veiksmīgai kultūraugu audzēšanai, jo lielai daļai dārzeņu un augļu kalcijs ir viens no svarīgākajiem elementiem kvalitatīvas ražas iegūšanai un veiksmīgai ražas uzglabāšanai. Protams, svarīga ir laba ražība un pareiza un sistemātiska auglīgās zemes apstrāde.

Kaļķis lauksaimniecībā ir nozīmīgs jo

Kalcija avots
regulāra kaļķošana lauksaimniecībā ir nepieciešama, lai apgādātu augsni ar kalciju - ļoti nepieciešamu barības vielu, kas nodrošina augu attīstību
Neitralizē skābumu
kaļķis labvēlīgi ietekmē augsni, neitralizē kaitīgās skābes un atjauno humusu, padarot augsni auglīgāku
Barības elementi
kaļķis nodrošina augu augšanu un ražas veidošanai nepieciešamo barības elementu kustīgumu un uzņemšanas spēju
Šūnās
kaļķis piedalās šūnapvalku veidošanā un regulē augu virszemes daļu augšanu, kā arī neitralizē organisko skābju kaitīgo iedarbību augu šūnās

Jautājiet mums

Ja vēlaties saņemt piedāvājumu vai uzzināt vairāk par Sātiņu kaļķa produktu kvalitātes rādītājiem vai piemērotību zemes kaļķošanai - lūdzu sazinieties ar mums:


uldis.spelmanis@satini.lv
29254833